Jest profesorem i dziekanem Wydziału Psychologii i Nauk Poznawczych (DiPSCo) na Uniwersytecie w Trento, we Włoszech. Jako wykwalifikowany psycholog kliniczny rozwoju, jego zawodowe zaangażowanie koncentruje się na prowadzeniu badań nad rozwojem społeczno-poznawczym dzieci. Specjalizuje się w elektrofizjologii człowieka, neuroobrazowaniu, modelowaniu złożonych danych oraz porównawczej ocenie fizjologicznej ukierunkowanej na badanie interakcji społecznych.
W trakcie swojej kariery wykorzystywał szeroką gamę technik neuroobrazowania (fMRI, fNIRS, EEG) oraz protokołów genetycznych i behawioralnych do badania niuansów rozwoju społeczno-poznawczego niemowląt. Jego badania często koncentrują się na porównywaniu typowych i nietypowych trajektorii rozwojowych. Przeprowadzał również eksperymentalne badania interakcji między opiekunami a niemowlętami w różnych gatunkach ssaków – w tym u myszy, marmozet i ludzi – aby zbadać ich implikacje dla psychopatologii.
Jego praca zaowocowała licznymi publikacjami i współpracami, a także została doceniona przez różne instytucje w Europie, Singapurze, Japonii, USA i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
UNITN TEAM
Prof. Gianluca Esposito
PI z Università degli Studi di Trento
Prof. Claudio Mulatti
Jest profesorem psychologii ogólnej w Katedrze Psychologii i Nauk Poznawczych na Uniwersytecie w Trento. Posiada szerokie doświadczenie w psychologii eksperymentalnej, koncentrując się na dynamice procesów poznawczych, takich jak czytanie, rozpoznawanie słów wzrokowo, produkcja słów, rozumienie tekstów pisanych, uwaga oraz techniki modyfikacji zachowań. Jego kariera akademicka, obejmująca stanowiska na Uniwersytecie w Trento i Uniwersytecie w Padwie, podkreśla zaangażowanie w edukację oraz nadzór nad projektami doktorskimi z zakresu psychologii eksperymentalnej. Dodatkowo, aktywnie współpracuje w krajowych i międzynarodowych grupach badawczych, przyczyniając się do innowacyjnych badań w dziedzinie psychologii poznawczej.
Dr Andrea Bizzego
Jest specjalistą ds. analizy danych z wykształceniem inżynierskim w dziedzinie bioinżynierii oraz doktorem nauk o informacji i technologii komunikacyjnej na Uniwersytecie w Trento. Jego działalność badawcza koncentruje się na poprawie procedur metodologicznych oraz powtarzalności w neuroz naukach, głównie skupiając się na przetwarzaniu danych fizjologicznych i behawioralnych oraz na zastosowaniu uczenia maszynowego i metod opartych na danych do analizy złożonych danych. Dodatkowo, angażuje się w szerzenie i wspieranie przyjęcia praktyk otwartej nauki, od udostępniania wysokiej jakości narzędzi oprogramowania open source po dzielenie się danymi badawczymi i protokołami.
MS Alessandro Carollo
Jest doktorantem trzeciego roku w Katedrze Psychologii i Nauk Poznawczych na Uniwersytecie w Trento. Jego badania koncentrują się na integracji metod sztucznej inteligencji z danymi neuroobrazowania i fizjologicznymi, aby badać mechanizmy leżące u podstaw interakcji społecznych w różnych etapach życia. Dodatkowo, jest zaangażowany w opracowywanie ustandaryzowanych metod analizy danych fNIRS zarówno w badaniach jedno-, jak i wieloosobowych.